Reconditionare Peavey Zodia Ex

Discuție în 'Arate-ne ce mesteresti!' creată de bogdan.roca, 27 Apr 2017.

1. bogdan.roca

bogdan.roca Junior Member

Puncte trofeu:
    3
    Locație:
    Bucuresti
    Nume:
    Roca Bogdan
    Salut. Intrebasem pe cineva pe un alt thread daca ma poate ajuta in a gasi cheite de bass elephant ear si am fost rugat sa postez timelineul reconditionarii. Deja am facut unul pe imgur, asa ca o sa las aici linkul. Daca e cineva deranjat de faptul ca e in engleza, voi raspunde aici la orice intrebare, eventual voi posta poze extra. Sper ca nu deranjez pe nimeni.

Ca un rezumat, e vorba de un Peavey Zodiac EX, primit cadou de la fratele prietenei mele. Am mai avut un Ibanez BTB200 acum 10 ani, pe care l-am dat din motive financiare. Profit de ocazie pentru a invata din nou (poate de data asta corect) sa cant la bass.

http://imgur.com/gallery/Gjec5

Florin Buga, Toni Rizon și zwischenzug apreciază asta.
  2. Florin Buga

Florin Buga Senior Member Senior Member

Puncte trofeu:
    63
    Locație:
    Ploiesti, PH, RO.
    Nume:
    Florin
    Foarte fain rezultatul...congrats.

Trimis de pe al meu A5_Ready folosind Tapatalk

3. bogdan.roca

Puncte trofeu:
    3
    Locație:
    Bucuresti
    Nume:
    Roca Bogdan
    Salut. Multumesc pentru aprecieri!
    Din pacate se pare ca m-am ales cu o problema. Cheile noi au axul putin mai lung, astfel coarda face acum un unghi mai mare la nut. De aici rezulta un fret buzz doar pe coarda A. E-ul face un unghi mai mic la nut deoarece cheita sa este mai apropiata de el. D-ul si G-ul au si ele un unghi mai mic datorita string retainerului existent. Problema asta nu o aveam cu cheile vechi. Coarda este corect infasurata pe ax, intrand in el pe jos, iar spira formandu-se in sus. Eu sunt convins ca acum mi-ar trebui inca un string retainer si pentru A. Am gasit asa ceva si ma gandeam sa iau 2, ca sa il si schimb pe cel vechi, astfel fiind amandoua la fel: https://www.soundcreation.ro/diverse-piese-de-chitara-cid589/göldo-roller-string-tree-id21113.html
    Inca ceva, eu nu am gasit asa ceva pe la niciun magazin din Bucuresti, dar daca stiti voi undeva, va rog sa-mi spuneti si mie.

4. bogdan.roca

Puncte trofeu:
    3
    Locație:
    Bucuresti
    Nume:
    Roca Bogdan
    Da, am rezolvat. Am apelat la un atelier si mi-au facut un string retainer din inox. Isi face treaba perfect. Am scapat de fretbuzz.

Fișiere atașate:

5. Florin Buga

Florin Buga Senior Member Senior Member

Puncte trofeu:
    63
    Locație:
    Ploiesti, PH, RO.
    Nume:
    Florin
    O doza J sau Twin J in bridge era bomboana de pe tort!

6. Mihai Rosian

Mihai Rosian Senior Member Senior Member

Puncte trofeu:
    28
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Nume:
    Mihai Roșian
    Salut,
    eu stiu ca spirele trebuie sa se faca in jos :) - ca sa stranga, intr-un fel, coarda pe tambur.
    poate scapai de bataia de cap cu retainer-ul, dar e bine ca ai rezolvat problema la sigur :D

Distribuie pagina asta